#recenzja | „Król Kier” Aleksandra Polak

Zanim sięgnęłam po „Króla Kier” zaciekawiły mnie skrajne opinie innej książce. Czy jednak książka może wywoływać tak skrajne opinie? Od zachwytów po zupełną krytykę? Zaintrygowana, zdobyłam w końcu swój egzemplarz.

To co zachwyca na starcie to okładka. Metaliczna farba mieni się pod wpływem światła, nadając książce wyjątkowego wyglądu. Co ty dużo mówić – jest piękna, cudownie wyróżnia się na półce.

Niestety w mojej biblioteczce ta książka spełni będzie wyłącznie funkcje dekoracyjne. Oprócz rewelacyjnego opakowania nie zaoferowała mi niczego ciekawego. Historia ma potencjał, ale styl, liczne powtórzenie, błędy logiczne nie pozwalają mi delektować się fabułą. To debiut literacki Aleksandry Polak i mógłby być udany gdyby książka przed wydaniem trafiła w ręce naprawdę dobrego edytora. Tutaj wydawnictwo popełniło straszną gafę. Momentami czytelnik odnosi wrażenie, że przed drukiem tekst był sprawdzony pobieżnie.

Bohaterowie są przeciętni, opisy niespójne stylistycznie – jednego razu proste, potoczne, innym razem górnolotne. Narracji brakuje spójności, co jakiś czas wkrada się chaos. Dodatkowo autorka popełniła błąd nie sprawdzając niektórych faktów, przez co na przykład kuzynostwo głównej bohaterki przyjeżdża w odwiedziny z Francji z powodu ferii, które w tym okresie w żadnym francuskim regionie nie mają szansy trwać.

Mocno żałuję, ponieważ wiązałam z tą książką ogromne nadzieje, liczyłam na to, że negatywne opinie są mocno przesadzone, niestety to ja się myliłam.

Książka jest słaba, choć niewątpliwie ma swoje grono fanów. Mam nadzieję, że druga cześć zatrze złe wrażenie. Dam szansę kontynuacji, w najgorszym wypadku okładka rozświetli półkę swoim urokiem (choć nie taką funkcję powinna pełnić książka).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: