#recenzja | „Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes

Will Traynor miał apartament w Londynie, piękną kobietę u boku i pracę marzeń. Wypadek sprawił, że z wysoko postawionego bankiera, który wiódł idealne życie, zmienił się w ponurego mężczyznę przykutego do wózka inwalidzkiego, zamkniętego w czterech ścianach przybudówki rodziców.

Jego opiekunką zostaje Lou Clark, zakręcona dziewczyna, która rozpaczliwie potrzebuje pracy, po tym, jak zamknięto kawiarnie, w której dotychczas pracowała. Choć początkowo praca nie wydaje się zbyt wymagająca, szybko okazuje się, że opieka nad Willem Traynorem to nie lada wyzwanie. Zadania nie ułatwia rodzinna tajemnica, która w końcu wychodzi na jaw. Lou postanawia zapobiec nadchodzącej tragedii, ale czy można kogoś zmusić do… życia?

„Zanim się pojawiłeś” to powieść, którą czyta się szybko, mimo trudnej tematyki. Pokazuje z jakimi przeszkodami musi radzić sobie osoba niepełnosprawna, jak wiele czeka na nią pułapek, jak mocno obciążona jest psychika takiej osoby. Ale niepełnosprawność to nie jest dramat tylko jednej osoby. Autorka doskonale pokazuje jak zmienia się życie całej rodziny, jak wiele są w stanie poświęcić dla dobra swojego dziecka.

Nie jest to sztampowa powieść o miłości. Tutaj nie ma miejsca na powierzchowne uczucie, trzymanie się za ręce i fajerwerki. To opowieść o głębokim uczuciu, oddaniu, poświęceniu, cierpieniu i nadziei, pełna humoru, zmuszająca do refleksji.

Uważam, że pozytywne opinie o tej książce nie są przesadzone – jest to dobra powieść obyczajowa, można przy niej przyjemnie spędzić czas, skutecznie odcinając się od rzeczywistości. Na pewno nie dla każdego, ale warto dać jej szansę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: