#recenzja | „Apartament w Paryżu” Guillaume Musso

Czy to za sprawą błędu komputera, czy pomyłki stażystki w agencji nieruchomości, dwoje nieznajomych, zupełnie różnych od siebie osób, w tym samym czasie wynajmuje dom po zmarłym artyście Seanie Lorenzie.  Kobieta jest byłą policjantką wydziału kryminalnego, zmagającą się z depresją i próbującą ułożyć sobie życie od nowa. Mężczyzna to dramatopisarz, odwiedzający Paryż tylko po to, by napisać kolejną sztukę. Przypadek sprawia, że oboje zostają wplątani w sprawę zaginionych obrazów dawnego właściciela domu i tragedię jaka dotknęła rodzinę artysty.

To nie pierwsza powieść Guillaume Musso z jaką mam do czynienia, niewątpliwie jest jednak jedną z lepszych. Przede wszystkim akcja powieści jest płynna, nie ma w niej miejsca na niedomówienia czy zbyt rozwlekłe opisy. Wszyscy bohaterowie są wyraziści, pozwalają się poznać, żadna z postaci nie jest dziełem przypadku. I zakończenie! Do tej pory była to pięta achillesowa autora, natomiast tutaj Musso pozytywnie mnie zaskoczył.

Najbardziej urzekły mnie opisy współczesnego świata, zderzenie katastrofalnej wizji współczesnego społeczeństwa z podstawowymi wartościami jakimi jest m.in. rodzicielska miłość. Poruszone są również współczesne problemy z jakimi zmaga się Francja, obraz podupadającego miasta miłości pokazany jest od wewnątrz.

Książka sprawi przyjemność nie tylko miłośnikom literatury obyczajowej, ale także kryminałów oraz wszystkim tym, którzy kochają sztukę. Zawiera liczne odniesienia do muzyki klasycznej, klasyki literatury oraz malarstwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: