Gry planszowe – alternatywny sposób spędzania wolnego czasu

Wydaje Ci się, że gry planszowe są domeną dzieci? Kojarzą Ci się wyłącznie z warcabami, Chińczykiem (w niektórych kręgach znanym jako „Człowieku nie irytuj się”), Monopoly czy Scrabble?

Rynek gier planszowych (choć bardziej adekwatną nazwą byłyby tutaj „gry stołowe”, ponieważ oprócz gier planszowych renesans przeżywają także gry karciane) rozwija się w zawrotnym tempie. Każdego roku pojawiają się setki nowych tytułów zarówno nakładem dużych wydawnictw, jak i w ramach self-publishingu. Spędzanie wolnego czasu przy stole z rodziną i przyjaciółmi zyskuje coraz większe grono zwolenników. Niektórym, mimo wysokich cen gier, ciągle mało i zapełniają swoje półki coraz to nowymi tytułami.

Komuś, kto nie interesuje się planszówkami, mogłoby się wydawać, że społeczeństwo robi krok w tył: zamiast dorośleć – dziecinnieje. Nic bardziej mylnego! Aktualnie gry planszowe mają tak rozbudowane mechaniki, wymagają koncentracji, kreatywnego i strategicznego myślenia, że są doskonałym treningiem dla mózgu. To, co dla postronnego obserwatora mogłoby się wydawać dziecinną zabawą, w rzeczywistości jest ćwiczeniem z planowania, organizowania, zarządzania i ekonomii. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów gier. Bez względu na ich poziom zaawansowania, głównym celem rozgrywek jest dobra zabawa. Natomiast edukacyjne aspekty są wyłącznie dodatkiem, który łączy przyjemne z pożytecznym.

Jakie wyróżniamy rodzaje gier? Zacznijmy od podstawowych gatunków, które kojarzą się nawet planszówkowym laikom:

  • Gry dla dzieci – ich zadaniem jest przede wszystkim edukacja poprzez zabawę. Muszą przykuwać uwagę, sprawiać, że dziecko nie straci zainteresowania nimi po kilku minutach zabawy i że gra nie będzie tylko kurzyć się na półce. To, co cechuje gry dla dzieci to proste i przejrzyste zasady i niedługi czas na rozgrywkę.
  • Gry rodzinne – gry, przy których zarówno dzieci jak i dorośli mogą się dobrze bawić. Przede wszystkim służą zacieśnianiu rodzinnych kontaktów i propagują wspólne spędzanie czasu.
  • Gry imprezowe – ten rodzaj gier przede wszystkim musi dostarczać rozrywki, zasady muszą być na tyle proste, by zachęcić pozostałych do gry, nie tracąc czasu na długie tłumaczenie. Jednocześnie gry imprezowe nie powinny generować konfliktów, a tura gracza powinna być możliwie najkrótsza, by cała rozgrywka była dynamiczna i wszystkim dostarczała porównywalną dawkę emocji.
  • Gry erotyczne – przeznaczone dla dorosłych graczy, będące nie tylko pomysłem na prezent z okazji wieczoru panieńskiego czy osiemnastych urodzin, ale przede wszystkim mobilizujące pary do wspólnego spędzania czasu i odkrywania siebie w intymny sposób.

Pozostałe rodzaje gier to:

  • Eurogry – charakteryzujące się niezbyt skomplikowaną mechaniką, prostymi zasadami, opierające się na rywalizacji między graczami, gdzie tematyka gry jest wyłącznie wątkiem pobocznym. Ich głównymi cechami są: niewielka interakcja między graczami oraz ograniczona losowość – powodzenie gry zależne jest przede wszystkim od decyzji gracza i przyjętej przez niego strategii.
  • Gry kooperacyjne – szczególny rodzaj gier, gdzie wszyscy gracze starają się pokonać wspólnego wroga – planszę. To doskonały sposób na naukę gry zespołowej, dążenie do wspólnego celu zmusza do wzajemnego podejmowania decyzji i pomagania sobie wzajemnie.
  • Ameritrashe – gry wielowątkowe o rozbudowanej mechanice, zasadach, fabule. Osadzone w konkretnym klimacie, gdzie o powodzeniu rozgrywki często decyduje los – wylosowane karty lub rzuty kośćmi. Wdrożenie się w zasady zajmuje sporo czasu, natomiast sama rozgrywka może być prowadzona przez wiele godzin lub kontynuowana po „zapisaniu stanu gry” i odtworzeniu przerwanej rozgrywki w późniejszym czasie.
  • Gry ekonomiczne – wymagają biznesowego sposobu myślenia, opierają się na zarządzaniu różnymi zasobami i/lub funduszami.
  • Gry strategiczne – powodzenie rozgrywki zależne jest od objętej przez gracza strategii i dostosowywanie jej do przebiegu rozgrywki. Mechanika najczęściej opiera się na zarządzaniu surowcami, występuje przynajmniej kilka różnych ścieżek prowadzących do zwycięstwa.
  • Gry bitewne/wojenne – to dość szerokie pojęcie gier, w skład których wchodzą gry kolekcjonerskie z samymi figurkami, gry oparte na różnego rodzaju starciach: wojnach, bitwach, kampaniach, pozwalają na tworzenie różnych armii, a same rozgrywki często zamiast na planszach rozgrywają się na tematycznej macie lub po prostu na stole / podłodze.

Tak naprawdę trudno znaleźć grę planszową, która wpisuje się wyłącznie w jeden rodzaj gier. To właśnie różnorodność, wykraczanie poza schematy i czerpanie z różnych rodzajów gier i mechanik powoduje, że wiele tytułów zaskarbia sobie rzesze sympatyków. Powyższy opis jest wyłącznie liźnięciem tematu, który ma pokazać, jak rzeczywistość dalece odbiega od wyobrażenia wielu osób o planszówkach. Granie w gry planszowe stało się hobby, sposobem na spędzanie wolnego czasu w gronie znajomych, którzy fizycznie znajdują się obok. W dobie Internetu i gier komputerowych takie „wylogowanie się” niesie za sobą wór korzyści.

2 myśli w temacie “Gry planszowe – alternatywny sposób spędzania wolnego czasu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: