#recenzja | „Peterkin & Brokk Księga Czterech” – Grzegorz Gajek

Odo Peterkin to niziołek, prawdopodobnie jedyny przedstawiciel swojej rasy, który uzyskał wyższe wykształcenie i zdobył stanowisko w policji. Jest niezwykle bystry i spostrzegawczy, jego analityczny umysł w połączeniu z umiejętnością uzyskiwania informacji powoduje, że jest wzywany do najbardziej zagadkowych zdarzeń.

Tuur Brokk jest krasnoludem. Jednym z wielu służących w policji. Niegdyś służył na wojnie, później parał się walkami bokserskimi. Nim stoczył się na dno swoją pomocną wyciągnął do niego nie kto inny jak sam Peterkin. Od tamtej pory Brokk ma wobec niego dług wdzięczności i jest jednym z nielicznych, którzy Peterkina darzą szacunkiem. W tajemnicy przed kolegami z pracy uprawia poezję.

Tajemnicza śmierć znanego skrzypka Viventa Rossiego powoduje, że służbowe drogi Brokka i Peterkina krzyżują się. Odtąd ramię w ramię stawiają czoło szpiegom i za wszelką cenę bronią swojej ojczyzny. Już sam pomysł stworzenia takiego duetu zasługuje na szczególną uwagę.

„Peterkin & Brokk Księga Czterech” to powieść utrzymana w nurcie steampunku, autor używa charakterystycznego, stylizowanego języka, który dodaje fantastycznego klimatu. Każda z postaci ma swój charakter, wyjątkowy styl. Całość podzielona jest na cztery części, każda z nich opowiada osobną historię, które składają się w jedną wspólną całość.

Historie zawarte w tej książce skradną serce każdemu, kto kocha opowieści w stylu Sherlocka Holmesa. Zagadki są niebanalne, rozwiązania nieoczywiste, autor wodzi czytelnika za nos, by na koniec zaserwować mu zaskakujące zakończenie. Zdecydowanie polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: