Kiedy książka jest dobrym prezentem

Choć wydawać by się mogło, że kupno książki w ramach prezentu dla dziecka jest zawsze dobrym pomysłem – bo wszak rozwija dziecięcą wyobraźnię, uczy, oswaja z literaturą, nie jest to uniwersalne rozwiązanie.

Zastanawiając się nad książkowym prezentem dla dziecka (nie swojego) warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • czy dziecko lubi sięgać po książki
 • jakie książki dziecko lubi najbardziej
 • czy rodzice dziecka czytają mu książki
 • czy sami rodzice dziecka czytają książki
 • czym interesuje się dziecko
 • czy zbiera jakieś konkretne tytuły
 • jak dziecko lubi spędzać wolny czas

Nieopatrznie dobierając nie tylko tytuł ale nawet w ogóle decydując się na zakup książki dla dziecka, można stać się przyczyną awantury – dziecko, które nie lubi książek może Wam wprost powiedzieć, że „niszczycie mu urodziny”. Tak, takie dzieci istnieją, takie sytuacje zdarzają się naprawdę i choć wiele zależy od rodziców, wychowania i samego dziecka, musicie być świadomi, że książka może być tym, czego dziecko najbardziej nie chce dostać.

Dlatego jeśli nie macie regularnego kontaktu z dzieckiem i nie jesteście pewni co do jego preferencji – zapytajcie jego rodziców, dopytajcie nie tylko jak reaguje na książki, ale też o poza książkowe zainteresowania. Aktualnie jest tak szeroka baza dostępnych na rynku książek dla dzieci, że dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego.

Oczywiście najprostszym sposobem zakupu książki jest postawienie na „pewniaka” czyli książkę, która jest bestsellerem, jest polecana przez rodziców, autorem jest pedagog, logopeda lub inna osoba związana z dziećmi i ich rozwojem zawodowo, a zarazem jest dostępna wszędzie – od księgarni internetowych po stacjonarne sklepy. Przykładem takiej książki dla najmłodszych dzieciaków jest Pucio – aktualnie są dostępne cztery standardowe książki Pucia, kilka mniejszych i puzzle. Jest to doskonałe rozwiązanie dla dzieci w wieku 1-4 lat, w zależności od tego na jakim poziomie mówienia dziecko się znajduje.

Aby ułatwić Wam wybór, podzieliłam książki na kilka rodzajów:

 • kontrasty

To książki (lub pojedyncze karty) skierowane dla najmłodszych dzieci już od 3 miesiąca życia. Dostępne są w różnych wariantach: od czarnobiałych (+3m) po kolorowe (+6m). Są to po prostu obrazki przedstawiające kształty przedmiotów czy zwierząt. Wspierają rozwój dziecka poprzez pokazanie świata w najbardziej przyswajalny dla malucha sposób i jednocześnie od pierwszych tygodni oswajają dziecko z przedmiotem jakim jest książka. Jest to świetny pomysł na prezent dla nowonarodzonych dzieci.

Przykład (Wyd. Wilga GW Foksal):

https://www.gwfoksal.pl/kontrastowe-ksiazeczki-box-3m-praca-zbiorowa-skuec2a2411c8e9eb64b00e.html

 • „kartonówki” czyli książki z twardymi stronami

Książki dziecioodporne, posiadają twarde strony, które ciężko zagiąć, ilustracje są kolorowe i zabezpieczone folią, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości. Tutaj wybór jest dość szeroki: od wykrojników, które można kupić na praktycznie każdej poczcie (książki o zwierzątkach / warzywach zawierające kilka kolorowych stron i wierszyki), przez przeróżne kwadratowe książeczki dostępne w marketach i na wyprzedażach (praktycznie o każdej możliwej tematyce), po bajki i baśnie oraz książki z dużą ilością szczegółów. Doskonałym rozwiązaniem są właśnie książki, które choć stron mają niewiele, zawierają ogromną ilość szczegółów, które dziecko może w nieskończoność oglądać. Ten typ książek sprawdzi się u dzieci, które potrafią skupić uwagę i lubią słuchać opowieści opartych wyłącznie o rysunki (czyli rodzic opowiada co jest na obrazku a nie czyta przygotowanego tekstu)

Przykład (Wyd. Babaryba):

https://babaryba.pl/pl/p/POCIAGI-Stephan-Lomp/209

 • książki interaktywne

To doskonała alternatywa dla dzieci, które lubią gry na telefonie czy tablecie. Jest to również świetny sposób na pokazanie młodszym dzieciom, że książka może być źródłem świetnej zabawy. Wymaga od rodziców cierpliwości i umiejętnego posługiwania się książką, ale w bardzo krótkim czasie dziecko może samo „wciągnąć się” w zabawę książką. Na czym polegają książki interaktywne? Wymagają klaskania, dmuchania, naciskania, rysowania, dodawania… a efekty pojawiają się na kolejnych stronach.

Przykład (Wyd. Babaryba):

https://babaryba.pl/pl/p/NACISNIJ-MNIE-Herve-Tullet/108

 • Książki obrazkowe

Jeśli dziecko lubi kolorowe ilustracje okraszone dobrą historią, warto sięgnąć po bajki dla dzieci wydane na kolorowych stronach. Ilustracje przyciągają uwagę dziecka, a rodzic nie musi improwizować – czyta historię napisaną przez autora. Tutaj wybór jest szeroki – warto jednak sięgać po te tytuły, które odpowiadają na zainteresowania lub sytuację dziecka: jeśli zbliża się pora wakacji, sięgnijmy po wakacyjne opowieści, jeśli dziecko zostanie starszym bratem lub siostrą, wybierzmy te o posiadaniu rodzeństwa, a jeżeli dziecko lubi dinozaury – rozejrzyjmy się za takimi, w których bohaterami będą właśnie one.

Przykład (Wyd. CzyTam):

https://www.czy-tam.pl/gdy-smok-sie-wprowadza.html

 • Książki do czytania

Mogą zawierać ilustracje, choć nie muszą. Zwykle są wydawane na tradycyjnym papierze, zawierają sporo tekstu i nadają się do czytania na dobranoc lub „w tle” kiedy dziecko się bawi lub na przykład odpoczywa. Dla mniejszych dzieci dobrze jest dobierać książki, które nie są tylko pustymi historiami, ale mają pozytywny przekaz. O wiele trudniej jest dobrać książkę dla starszych dzieci, dlatego w ich przypadku najlepiej podpytać (dzieci lub rodziców) o ulubione tytuły  i wybrać coś z podobnego gatunku. Albo brakujący tytuł z serii.

Przykład:

http://sklep.poradniak.pl/niesamowite-przygody-dziesieciu-skarpetek-justyna-bednarek#

 • książki z dźwiękiem

Posiadają interaktywne przyciski, które uruchamiają określone dźwięki. Zwykle panel z dźwiękami umieszczony jest na boku książki. Takie książki są dobrym sposobem na zapoznanie dzieci z np. dźwiękami zwierząt albo stymulują rozwój mowy, gdy nagrane są nazwy konkretnych zwierząt czy przedmiotów.

Przykład:

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/katalog/544314/

Warto wspierać dzieci w obcowaniu z książkami, jednak nie można tego robić na siłę. Jeżeli nie mamy pewności czy dziecko ucieszy się z książkowego prezentu, poszukajmy pomysłu gdzie indziej. Książki są świetnym rozwiązaniem, ale pod warunkiem, że dziecko chce sięgać po książki lub jeśli rodzic wykazuje chęci pokazywania dziecku książek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: