#recenzja | „Człowiek – istota kosmiczna” – Grzegorz Brona, Ewelina Zambrzycka

Czy 50 lat temu Neil Armstrong naprawdę stanął na księżycu? Od czego zaczął się podbój kosmosu i w jaką stronę zmierza? Kiedy ludzie skolonizują wszechświat? Czy terraformacja Marsa jest możliwa? Jak wielki wpływ na kosmiczne podróże mieli Polacy? Czy pewnego dnia pisarze sci-fi przestaną mieć o czym pisać, bo ludzkość dogoni ich wizje? Na te, i na wiele innych pytań, odpowiedź znajdziecie w książce „Człowiek – istota kosmiczna”, która jest zapisem rozmowy Eweliny Zabrzyckiej z Grzegorzem Broną, byłym szefem Polskiej Agencji Kosmicznej.

To tytuł obowiązkowy dla każdego, kto choć przez chwilę marzył o podróży w kosmos lub interesował się historią rozwoju astronautyki. Stanowi doskonałe źródło wiedzy nie tylko o przeszłości, ale szczegółowo omawia na jakim etapie kosmicznych podróży znajdujemy się obecnie oraz jak będzie wyglądała przyszłość. Dodatkowo poruszone zostały w niej takie zagadnienia jak ekologia, globalne ocieplenie czy zagrożenie upadku meteorytu.

Mimo że książka porusza bardzo techniczne tematy, jest napisana w bardzo przystępny sposób, czytelnik nie czuje się ani przytłoczony wiedzą ani znudzony. Odwołania do klasyki literatury sci-fi i kinematografii są dodatkowym urozmaiceniem lektury. Jednocześnie w rozmowie autorów można odnaleźć masę ciekawostek, jak na przykład historię o tym jak pewien astronauta omal nie utonął w trakcie spaceru w przestrzeni kosmicznej.

Im bliżej końca książki, tym bardziej rozmowa przypomina powieść fantasy, przedstawione wizje przyszłości wydają się wręcz niemożliwe do zrealizowania, ale czy jeszcze sto lat temu telefony komórkowe, z jakich korzystamy obecnie, nie były czymś bardzo trudnym do wyobrażenia? Czy nie żyjemy w czasach, o których Stanisław Lem pisał pół wieku temu?

Warto zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w niebo. To tam znajduje się nasza przyszłość. To tam za kilka, może kilkanaście dekad, ludzie będą udawać się na wakacyjne wyjazdy. Wreszcie, tylko tam możemy stworzyć nasz drugi dom, który uchroni nasz gatunek przed wyginięciem. Jak to osiągnąć? – tego dowiecie się z lektury książki „Człowiek – istota kosmiczna”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: