#recenzja | „Post Scriptum” Milena Wójtowicz

PS Profesional Consulting ukierunkowane jest na szczególną grupę klientów – nienormatywnych, czyli… potworów. Tylko tam wampiry i inne stwory mogą zwrócić się o szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, to tam udają się duchy na terapie psychologiczne, które nie są wstanie opuścić ziemskiego padołu. Biznes prowadzi Sabina – strzyga z tytułem technika BHP i Piotr – psycholog, który nie dokonał jeszcze coming-out’u i nie przyznał, jaki typ potwora reprezentuje.

Historia rozpoczyna się, gdy w jednym z zakładów dochodzi do zdarzenia potencjalnie wypadkowego – na jednego z pracowników spadają kosze, które ktoś uprzednio wymalował srebrną farbą. Pracownik, na szczęście nienormatywny, zdołał uniknąć przygniecenia dzięki swoim niezwykłym zdolnościom. W tym samym czasie na jednym z cmentarzy, ktoś zasypał grób dużą ilością soli. Sabina i Piotr próbują rozwiązać zagadkę i odkryć kto bawi się w pogromcę potworów.

„Post scriptum” to specyficzna książka pełna specjalistycznych opisów i branżowego poczucia humoru. Dla mnie – behapowca z wykształcenia – lektura nie sprawiła żadnego problemu. Nawet całkiem dobrze się przy niej bawiłam, wracając pamięcią do czasów studiów. Uważam jednak, że dla osoby, dla której BHP jest wyłącznie przykrym obowiązkiem w zakładzie pracy, książka może okazać się nieczytelna i ciężka do przebrnięcia, nudna.

Przede wszystkim, sięgając po ten tytuł, czytelnik musi być gotowy na przyjęcie dużej dawki absurdalnego poczucia humoru i zdystansować się do przedstawionej opowieści. Jest to powiem książka pełna sprzeczności, postaci aż nadto wyrazistych i przerysowanych do granic możliwości. Tutaj każdy potwór ma mocno uwydatnione wady, z których autorka otwarcie kpi.

Nie żałuję, że książka ta wpadła mi w ręce. Powiem więcej – z chęcią sięgnę po kontynuację i ponownie pozwolę się porwać opowieści, gdzie BHP i świat fantasy tworzy obraz ociekający absurdem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: