#recenzja | „Zegar z Miaukułką” Agnieszka Kazała

To nie jest książka dla dzieci z kolorowymi obrazkami, twardymi stronami, nie ma wyróżniającego się formatu ani specjalnego papieru. Nie jest o niej głośno, nie rzuca się w oczy z parentingowych kont, nie jest wydana przez wydawnictwo słynące z książek dla dzieci. To książka, która jest niewidoczna. Ma narzuconą na grzbiet pelerynę niewidkę. Niesłusznie.

Żałuję, że na mojej półce przeleżała tak długo. Żałuję, że czekałam na moment, kiedy uda mi się namówić synka na jej lekturę. On jest zbyt mały na książkę bez kolorów. W końcu postanowiłam, że przeczytam ją sama. A kiedy już zaczęłam czytać, nie mogłam się oderwać. To książka dla dzieci pisana prostym, ale bogatym językiem, przepełniona morałami, postaciami z bajek, pozytywnymi emocjami. Stanowi zbiór właściwych zachowań i najlepszych wartości, jakie rodzic powinien przekazać dziecku. Nie ma w niej miejsca na zbędne opisy, czy odciąganie uwagi. Jest wyważona i idealna w swej prostocie.

Opowiada o kocie, który szukał w swoim życiu celu. Mawiał: „Żeby życie miało sens, trzeba mieć w życiu jakiś cel”. Pewnego dnia, trafił do biblioteki i usadowił się w starym zegarze. To miejsce stało się jego domem. Odtąd mógł poświęcić czas na nauce i pomocy innym. Z każdym dniem przestawał czuć się niepotrzebny. A to dawało mu szczęście. W książce poruszanych jest wiele ważnych kwestii, w tym: do czego prowadzi dopasowywanie się na siłę do ogólnie przyjętych wzorców zachowań, niekorzystne samopoczucie wynikające z jedzenia samych słodyczy, samotność ludzi schorowanych i starszych, dla których każdy kontakt z innym człowiekiem jest często najważniejszą częścią dnia, czerpanie satysfakcji ze współpracy z innymi.

Ponadto w książce znajdują się ilustracje, które dziecko może pokolorować. Ze względu na wydanie, warto poczekać z lekturą książki aż dziecko będzie gotowe na lekturę. Mam nadzieję, że książka doczeka się bardziej kolorowego wydania, by dzięki temu stała się bardziej przystępna dla małych czytelników.

Szukacie wartościowej książki do czytania na dobranoc? Tej książki nie może w Waszym domu zabraknąć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: