#recenzja | „Dlaczego mamo?” Daria Skiba

Wiele się mówi o tym, jakie macierzyństwo jest piękne, jak zmienia kobiety w zaradne, zorganizowane agentki do zadań specjalnych, jak uskrzydla i pozwala przenosić góry. W praktyce większość kobiet boryka się nie tylko z bólem, strachem, nieprzespanym nocami i fizycznym wycieńczeniem, ale także z bazującymi hormonami. To wszystko wydaje się takie normalne, a przez to jest bagatelizowane. Młodej mamie wydaje się, ze nie da rady? Bzdura! Jest matką, więc dla swojego dziecka zrobi wszystko. W teorii.

Książka „Dlaczego mamo?” Była dla mnie trudną lekturą, właśnie dlatego, że była prawdziwa, sprawiła, że po raz kolejny przechodziłam przez trudne momenty obu moich ciąż. Wiele fragmentów wyglądało jak wyciągniętych żywcem z mojego życiorysu. Dlatego płakałam wraz bohaterką, bałam się wraz z nią, czułam ból, taki sam jak ona. Ale ja przez cały czas miałam u boku kochającego męża, który pomagał mi przeżyć ten trudny okres i mierzyć się z problemami, natomiast Marlena była z tym sama. Różniła nas jeszcze jedna rzecz: po porodzie ja zmagałam się tylko z hormonalną bombą, a bohaterka z depresją.

Muszę szczerze przyznać, że Daria Skiba stworzyła cudowną, szczerą powieść o trudach związanych z ciąża, macierzyństwem, pokazała jakie emocje targają młodą matką i nie bała się poruszyć tematu depresji poporodowej. W tej książce nie ma lukru, mydlących oczu opowiastek o cudach i magicznych matczynych instynktach. Tu znajdziecie prawdę, szarą rzeczywistość.

Dziękuję autorce za tę powieść, a w szczególności za zakończenie. Wam z kolei polecam ten tytuł. Warto.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: